Wikingowie: Walhalla - fabuła
Kontynuacja serialu „Wikingowie”, choć nie bezpośrednia, akcja rozgrywa się bowiem 100-150 lat po wydarzeniach, w których w rolach głównych pojawił się Ragnar Lothbrock i jego synowie. Część wydarzeń rozgrywa się natomiast w znanym nam z „Wikingów” Kattegat. To kronika zmierzchu złotej ery wikingów, którzy coraz bardziej ścierają się z rosnącą w siłę władzą angielską, a i między sobą, podzieleni między zwolenników dawnych wierzeń a wyznawców chrześcijaństwa.
Głównymi bohaterami są Leif Erikson, Harald Sigurdsson i Freydis Eiriksdottir, zaś ze strony anglosaskiej Wilhelm Zdobywca. Serial rozpoczyna masakra wikińskich osadników w Anglii. Król Danii Kanut na wieść o tym zwołuje w Kattegat armię, która ma pomścić zbrodnie króla Aethelreda II. Jednym z jego sojuszników jest Harald, którego brat Sten poległ za morzem. Tymczasem do Kattegat przybywają z Grenlandii Leif Erikson i jego siostra Freydis. Nie wiedzą nic o krwawych wydarzeniach w Anglii, przybyli tu z prywatną misją – Freydis w końcu znalazła ślad mężczyzny, który przed laty ją zgwałcił i okaleczył. Leif wkrótce dołącza do armii Haralda i wyprawia się na brytyjskie ziemie.
Wikingowie: Walhalla - obsada

Gatunek: Historyczny, Dramat
Czas trwania: 50 min.
Reżyseria: Steve Saint Leger, Hannah Quinn, David Frazee, Niels Arden Oplev
Scenariusz: Jeb Stuart, Declan Croghan, Eoin McNamee, Vanessa Alexander
Produkcja: USA
Premiera: 25 lutego 2022
Wikingowie: Walhalla - ciekawostki
-
Dwaj aktorzy wystąpili w większych rolach w obu serialach, zarówno w „Wikingach”, jak i „Wikingach: Walhalli”: mowa o Bosco Hoganie (najpierw był lordem Abbotem, a teraz królem Aethelredem II) i o Alanie Devine'e (z earla Eadrica stał się earlem Kentu). Kilku aktorów ma za sobą także „dublety”, ale w epizodach, przykładem Soren Pilmark, Gavan O'Connor-Duffy czy Rosalie Conerty.
-
Serial w całości powstał w Irlandii. Większość zdjęć, tak jak w przypadku „Wikingów”, nakręcono w studiu w irlandzkim Wicklow. Zdjęcia nadmorskie powstawały przy i na jeziorze Lough Tay, zwanym też Jeziorem Guinnessa, zaś te londyńskie w Dublinie. Były one kilkakrotnie przerywane – większości obsady i twórcom wyszły bowiem pozytywne testy na Covid-19. W niemal wszystkich przypadkach kolejne badania wykazały jednak, że pierwsze wyniki były fałszywie pozytywne.
-
Frida Gustavsson, grająca Freydis, w rzeczywistości, jak w serialu, ma ojca Erika i brata Leifa. Co więcej, znajomi nazywają ją właśnie Freydis.
-
Najcięższym kostiumem, który powstał na potrzeby serialu, jest ten noszony przez Freydis – jej zbroja tarczowniczki składa się z 2700 ręcznie wycinanych kawałków (mowa o „listkach” widocznych chociażby przy ramionach i pasie).
-
Grający Leifa Sam Corlett jest weganinem i aktywistą działającym na rzecz ratowania przyrody. Od razu zastrzegł, że nie założy stroju z prawdziwych skór czy futer – specjalnie dla niego stworzono takie wyłącznie ze sztucznych materiałów.
-
Według islandzkich sag król Kanut był pra-pra-prawnukiem Ragnara Lothbrocka – głównego bohatera „Wikingów”.
-
W „Wikingach: Walhalli” wykorzystano utwory z płyty „The Word As Power” Briana Williamsa, znanego bardziej jako Lustmord. Utwory z tej płyty pojawiają się także w szóstej serii „Wikingów”.
-
Historycy zarzucili scenarzystom, że powielili dokładnie te same błędy związane z wydarzeniami i postaciami historycznymi, które pojawiły się w japońskiej anime „Vinland Saga”.
-
Uważni widzowie dostrzegą, że jeden plener wykorzystano dwukrotnie, choć inaczej, w obu serialach. Otóż wielka sala w zamku w Kattegat z oryginalnych „Wikingów” teraz „wystąpiła” jako wnętrze świątyni w Uppsali.
-
Wikingowie: Walhalla - czy będzie 3. sezon?
Wiemy już, że seria będzie liczyć co najmniej trzy sezony, nie znamy jednak jeszcze konkretnej daty premiery kolejnej części.
Artykuły
Wikingowie: Walhalla - gdzie obejrzeć
![]() |
w abonamencie |
Film dostępny w ramach subskrypcji |
Oglądaj
![]() |
Wikingowie: Walhalla - Opinie