Serialowe spłaszczenie czasu
Podobnie jak w przypadku „Wikingów”, tak i przy okazji premiery „Wikingów: Walhalli”, rozgorzały dysputy, co w serialu jest fikcją, a co oparto na faktach. Oczywiście większość bohaterów, których zobaczymy, to postacie autentyczne. Dla udramatyzowania akcji pomanipulowano jednak po raz kolejny czasem. I tak dramaturgicznie wątek miłości Freydis i Haralda, a także przyjaźń tego drugiego z jej bratem, sprawdza się wyśmienicie, z tym że... prawdziwy Leif zmarł, gdy Harald miał zaledwie około 5-6 lat (według innych źródeł około 10), a siostra Leifa była mniej więcej w jego wieku. W tym więc przypadku Freydis miała już około 45-50 lat, gdy urodził się jej serialowy ukochany...
Serial otwierają sceny masakry w dniu św. Brice'a (po polsku Brykcjusza lub Brycjusza). Do wydarzenia takiego rzeczywiście doszło, natomiast na ekranie zobaczymy spokojnie żyjących w Anglii mieszkańców Danelaw i pragnącego oczyścić swój kraj z wikingów nacjonalistycznie nastawionego króla Aethelreda II, zwanego Bezradnym lub Nierozważnym. Tak naprawdę atak na osadników nastąpił najprawdopodobniej z zupełnie innej przyczyny – wikingowie wcale nie mieszkali w Danelaw jako spokojni rolnicy, a swoim zwyczajem urządzali raz po raz wypady na dobra sąsiadów (w okolicy tej znaleziono szkielety poległych wówczas kilkudziesięciu młodych mężczyzn, którzy z całą pewnością byli „zawodowymi” wojownikami). Aethelred II miał więc powód, aby ich zaatakować. Kontynuując dalej wątek masakry, dochodzimy do zemsty, z którą wyrusza z Kattegat armia Kanuta (Knuta). W rzeczywistości armię poprowadził jego ojciec, Sweyn/Swen Widłobrody, którego siostra Gunhilde mogła być jedną z ofiar wojsk anglosaskich. Kanut do władzy doszedł już po tych wydarzeniach, zaś jego ekranowy sprzymierzeniec Harald był wtedy małym dzieckiem. Co do wspomnianego Aethelreda II, w serialu umiera zaraz po feralnym w skutkach ataku na osadników, źródła historyczne pokazują jednak, że to on, a nie jego syn Edmund bronił kolejne kilkanaście lat Anglii przed wojskami Sweyna/Swena. Co zaś do Edmunda, nie dzielił nigdy władzy z Kanutem, rządzili innymi ziemiami.
Spore kontrowersje wzbudziło pojawienie się w serialu jarla Haakona, który jest... czarnoskórą kobietą, graną przez Caroline Henderson. Estrid Haakon zdradza, że jej dziadek zakochał się swego czasu podczas wyprawy do Egiptu w miejscowej księżniczce i to ona została jej babką. Wikingowie oczywiście docierali do dalekich ziem, w tym do wybrzeży Afryki i być może przywozili stamtąd niewolników, którzy mogli z czasem stać się wolnymi ludźmi i wikingami na prawach równych z innymi, ale o tak nietypowym jarlu sagi akurat milczą, to postać fikcyjna. Wszystkie dane wskazują za to, że została luźno zainspirowana Haakonem Sigurdssonem, który nieformalnie władał niemal 20 lat Norwegią. Ów Haakon uchodził za gorącego orędownika dawnej religii i odmówił przyjęcia chrześcijaństwa, ale najprawdopodobniej nigdy nie doszło do otwartej wielkiej wojny religijnej między wikingami pogańskimi i chrześcijańskimi, a taką pokazuje serialowy wątek ataku króla Olafa na pogańskie Kattegat. Na ziemiach wikingów oba wierzenia dość swobodnie się mieszały i raczej nie były powodem niesnasek, z czasem dawni wyznawcy Thora i Odyna płynnie zaczęli wierzyć w nową religię głoszoną przez chrześcijańskich kapłanów.

Gatunek: Dramat, Historyczny
Czas trwania: 50 min.
Reżyseria: Steve Saint Leger, Hannah Quinn, David Frazee, Niels Arden Oplev
Scenariusz: Jeb Stuart, Declan Croghan, Eoin McNamee, Vanessa Alexander
Produkcja: USA
Premiera: 25 lutego 2022