Rodzina Soprano - fabuła



Fabuła serialu "Rodzina Soprano"



Serial "Rodzina Soprano" opowiada historię Tony'ego Soprano, mafijnego bossa z New Jersey. Tony jest szefem rodziny mafijnej, która zarządza przestępczymi interesami w okolicy. Jego żona Carmela i córka Meadow są świadome jego działalności, ale nie wiedzą, jak głęboko sięga.

Postacie



Tony Soprano jest głównym bohaterem serialu. Jest szefem rodziny mafijnej i zarządza przestępczymi interesami w okolicy. Jego żona Carmela jest wykształconą kobietą, która wspiera Tony'ego w jego działalności. Córka Tony'ego i Carmeli, Meadow, jest młodą kobietą, która próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Inne postacie



Serial "Rodzina Soprano" ma wiele innych postaci, które wpływają na fabułę. Są to m.in. Paulie Walnuts, szef gangu, który jest wiernym przyjacielem Tony'ego; Silvio Dante, zaufany członek rodziny Soprano; Christopher Moltisanti, młody członek rodziny Soprano, który próbuje zdobyć wpływy w świecie przestępczym; oraz Junior Soprano, starszy brat Tony'ego, który próbuje przejąć władzę w rodzinie.

Fabuła



Serial "Rodzina Soprano" skupia się na życiu Tony'ego Soprano i jego rodziny. Tony musi zmagać się z problemami w pracy i w domu, a jego życie jest wciąż zagrożone przez innych członków rodziny mafijnej. W serialu pojawiają się również inne postacie, które wpływają na fabułę. Serial skupia się na relacjach między postaciami, ich wzlotach i upadkach oraz na tym, jak radzą sobie z trudnymi sytuacjami.
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Rodzina Soprano obsada
Rodzina Soprano
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sensacyjny, Dramat
Czas trwania: 58 min.
Reżyseria: David Chase i in.
Scenariusz: David Chase
Produkcja: USA
Premiera: 10 stycznia 1999

Rodzina Soprano - ciekawostki

  1. Wszystko zaczął i skończył David Chase. Ten producent i współscenarzysta zasiadł także dwukrotnie na reżyserskim krzesełku – miało to miejsce podczas pierwszego i ostatniego odcinka serialu.

  2.  Nieżyjący już James Gandolfini na tyle stopił się z postacią mafiosa Tony'ego Soprano, że wielokrotnie prywatnie kontaktowali się z nim prawdziwi gangsterzy. Niektórzy chcieli po prostu porozmawiać, inni pochwalić, jeszcze inni zaś udzielali mu praktycznych porad, co do zachowań Tony'ego (na przykład jeden z nich absolutnie zakazał mu ubierania szortów, co absolutnie bossom nie przystoi – w takiej części garderoby zobaczymy więc Tony'ego tylko raz, w pilocie).

  3.  Realizm ostatecznie był tak wielki, że nagrano nawet rozmowę kilku członków mafijnej rodziny DeCavalcantes, którzy byli przekonani, że to oni stali się inspiracją dla ekranowych gangsterów.

  4.  Na ekranie pojawił się także były prawdziwy gangster związany z rodziną Gambino. Mowa o Tonym Sirico, odtwórcy roli Paulie'ego. Swego czasu odsiedział wyrok za napad na bank, a wiele zdarzeń z jego życia przeniesiono na ekran, przedstawiając właśnie granego przez niego bohatera.

  5.  Sam Gandolfini był zresztą profesjonalistą nie lada: wrzucał sobie na przykład do buta kamienie, aby bardziej realistycznie pokazywać gniew i irytację, zdarzało się też, że na zdjęcia, na których miał wyglądać na zmęczonego, kazał się budzić w środku nocy...

  6.  W trakcie nagrywania serialu zmarła Nancy Marchand, grająca Livię Soprano. Ostatnia scena, w której ją widzimy, została nagrana już po śmierci aktorki – zrobiono tak zwany „fake shemp”, czyli dodano głowę Marchand wygenerowaną w CGI, podkładając jednak jej autentyczny głos zarejestrowany podczas jednej z prób.

  7.  David Chase, pisząc rolę Tony'ego – który w pierwszej wersji scenariusza nazywał się Tommy – przed oczami widział amerykańskiego muzyka Stevena Van Zandta. Ten jednak obawiał się przyjęcia tak wymagającej, obszernej roli i ostatecznie zagrał Silvio Dante (tak nazywał się bohater jednego z jego opowiadań, które kiedyś napisał i pokazał Chase'owi). Kolejnym kandydatem do objęcia głównej roli był Ray Liotta, który jednak nie był zainteresowany grą w serialu telewizyjnym (co ciekawe, po latach wystąpił we „Wszystkich świętych z Newark”, kinowym prequelu „Rodziny Soprano”).

  8.  David Chase rządził na planie żelazną ręką – w serialu nie usłyszymy ani jednej zaimprowizowanej linijki tekstu. Nawet zmiana pojedynczego słowa w dialogach musiała być z nim omawiana. Zwraca za to uwagę duża ilość przekleństw – w rekordowym drugim sezonie samo słówko „fuck” pada z ekranu... 750 razy.

  9.  Przedstawiając relacje Tony'ego z matką, Chase wplótł wiele wątków autobiograficznych, związanych z relacją z własną rodzicielką, Normą (Livia zawdzięcza swe imię filmowi „Ja, Klaudiusz”, którego Chase był fanem).

  10.  Jeden jedyny odcinek serialu został wyreżyserowany przez kobietę. Jego autorką jest Lorraine Senna, która odpowiada za siódmy odcinek pierwszej serii, zatytułowany „Down Neck”.

  11.  W trakcie motywu początkowego w pierwszych trzech sezonach w lusterku samochodu wjeżdżającego na autostradę pojawia się widok WTC. Począwszy od sezonu czwartego wieże zostały wymazane, co było spowodowane rzecz jasna zamachem terrorystycznym.

  12.  Wiele napisano o bardzo bogatej symbolice, która pojawia się w „Rodzinie Soprano”: mowa o znaczeniu snów Tony'ego, jajkach pojawiających się zawsze jako zapowiedź jakiegoś nieszczęścia, symbolice zwierzęcej (najważniejszą rolę pełnią tu kaczki), a także kilkakrotnie pojawiającej się godzinie 15, w trakcie której dochodzi zazwyczaj do jakichś ważnych zdarzeń.

Rodzina Soprano - gdzie obejrzeć

od 19,99 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Rodzina Soprano - Opinie

1 + 10 =

Rodzina Soprano - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne