Gra o tron - fabuła
Serial fantasy oparty na cyklu powieści „Pieśń Lodu i Ognia” George'a R.R. Martina. Doczekał się 8 sezonów, powstały w sumie 73 odcinki. Akcja rozgrywa się na fikcyjnych kontynentach Westeros i Essos. W Westeros między Murem na północy a pustynią na południu istnieje Siedem Królestw, którymi zarządza władca zasiadający na Żelaznym Tronie. Poprzedni władca, Aerys II Targaryen, nie panował zbyt dobrze i nie bez powodu zyskał przydomek Szalonego Króla. Rebelię przeciw niemu poprowadził Robert Baratheon. Po kilkunastu latach od zwycięstwa i początku ponownego rozkwitu Siedmiu Królestw Robert nieoczekiwanie mianuje swym następcą swego najlepszego druha Eddarda „Neda” Starka. To rozpoczyna knowania i intrygi wśród jego przeciwników marzących o zdobyciu Żelaznego Tronu. Przejęcie władzy planują chociażby krewniacy zabitego Aerysa, z żyjącą za Wąskim Morzem Daenerys Targaryen na czele; Daenerys liczy na pomoc najpotężniejszego z wędrownych wojowników, khalów, Drogo i jego ludzi. Tymczasem Jon Snow, który powszechnie brany jest za nieślubnego syna Eddarda, wstępuje do tajemnego zakonu Nocnej Straży, która strzeże Muru, zbudowanego z kamieni, lodu i magii, przed nieznanym z krainy wiecznej zimy. A jest się czego obawiać, bowiem podobno za Murem z grobów zaczynają powstawać umarli...
Top: Kathy Hutchins / Shutterstock.com
Gra o tron - obsada

Gatunek: Dramat, Sci-Fi i Fantasy, Przygodowy
Czas trwania: 60 min.
Reżyseria: David Benioff, D.B. Weiss i inni
Scenariusz: David Benioff, D.B. Weiss i inni
Produkcja: USA / Wielka Brytania
Premiera: 17 kwietnia 2011 (świat)
18 kwietnia 2011 (Polska)
Gra o tron - ciekawostki
-
Obsada „Gry o tron” została uznana za najliczniejszą, jaką kiedykolwiek zgromadził serial telewizyjny.
-
W jednym odcinku „Gry o tron” ginie średnio 14 osób, w sumie życie traci ponad 60% pierwszoplanowych bohaterów. Równie krwawym, a nawet krwawszym, serialem był tylko „Spartakus: Zemsta” (aż 25 trupów na odcinek).
-
Najwięcej ujęć do serialu powstało w Irlandii Północnej, zarówno w jej plenerach, jak i w studiach Paint Hall w Belfaście. Ekipa pracowała także w Szkocji, na Malcie (tam kręcono ujęcia z południa Westeros), w Chorwacji (między innymi w Dubrowniku i Trogirze), Islandii, Hiszpanii, Maroku, a także w USA (w studio w Los Angeles powstała scena z niedźwiedziem).
-
Przez plan filmowy przewinęło się w sumie około 130 stylistek/makijażystek i charakteryzatorów.
-
Aktorki na planie używały około 20 peruk wykonanych z prawdziwych ludzkich włosów – koszt jednej to około 7 tysięcy dolarów.
-
Dothrakowie i Valyrianie prowadzą zazwyczaj dialogi we własnym języku. To całkowicie nowe twory lingwistyczne opracowane przez językoznawcę Davida J. Petersona. Co najciekawsze, Duolingo w 2017 roku zaczęło oferować... kursy z języka valyriańskiego, na które zapisało się już blisko 1,5 miliona osób!
-
„Gra o tron” dostała w sumie rekordowe 161 nominacji do nagrody Emmy. Zdobyła przy okazji aż 59 statuetek.
-
HBO w swych sklepach firmowych wypuściło mnóstwo gadżetów związanych z serialem, od replik broni i strojów, po zegarki, biżuterię i lalki. Do sprzedaży trafiło nawet „serialowe” piwo zwane Ommegang, a fani mogli kupić na przykład replikę Żelaznego Tronu (za jedyne 30 tysięcy dolarów).
-
Jack Gleeson, grający Joffreya, dostał nietypową wiadomość z gratulacjami od George'a R.R. Martina. Brzmiała ona: „Gratuluję wspaniałego występu. Każdy Cię nienawidzi!”. Co do samego aktora, przyznał się, że wzorował swą postać na Commodusie z „Gladiatora”.
-
Pierwsza wersja pilotowego odcinka nie została nigdy wyemitowana publicznie. W 2019 roku „odnaleziono” jego scenariusz, który zawierał między innymi poważne błędy związane z treścią, które rzutowałyby potem na całość materiału. Wiadomo, że w feralnym pilocie pojawiał się George R.R. Martin.
-
Kit Harington – ekranowy Jon Snow – pojawił się na castingu z... podbitym okiem. W nocy poprzedzającej przesłuchanie do roli wdał się w bójkę w restauracji (podobno nie z własnej winy). Sam twierdzi, że sine oko wydatnie pomogło mu dostać rolę.
-
Serce jedzone na ekranie przez Daenerys wykonane było ze słodkiego żelu, w którym był tez makaron udający żyły. Emilia Clarke nie była zbyt zachwycona owym daniem, a, jak na złość, koniecznych było 28 dubli.
-
Emilia Clarke podczas realizacji filmu dwukrotnie omal nie pożegnała się z życiem – pękły jej tętniaki w głowie. Pierwszy zresztą podczas pracy na planie. Po drugim miała poważną operację i wstawioną do głowy tytanową płytkę.
-
Michele Clapton przyznała się, że część pelerynek Nocnej Straży została wykonana z dywaników z IKEI! Konkretnie z modelu SKOLD (IKEA potem wydała nawet ulotkę, jak zmienić SKOLD w taką część kostiumu).
-
Walijski kaskader Ian Whyte zagrał aż 5 różnych postaci w „Grze o tron”. Był więc Białym Wędrowcem, Gregorem Clegane'em, Dongiem, Wun Wunem oraz nienazwanym olbrzymem zabitym przez Lyannę Mormont.
Artykuły
Gra o tron - gdzie obejrzeć
![]() |
w abonamencie |
Film dostępny w ramach subskrypcji |
Oglądaj
![]() |
Gra o tron - Opinie