Zamek dla Bebby
Główny bohater filmu nazywany jest Uhtredem z Bebbanburga, tam bowiem panowała jego rodzina. Bebbanburgiem nazywano warowną cytadelę, która swe początki zawdzięcza prawdopodobnie jeszcze celtyckim Brytyjczykom. Wiadomo, że była potężna już w 547 roku, zachowały się bowiem zapiski z tego czasu. Trafiła w ręce Anglosasów, a władca Ethelfryd podarował ją żonie o imieniu Bebba, stąd i pierwotna nazwa Bebbaburgh. Warownia stała się jednak znana pod późniejszą nazwą Bamburgh. W 993 roku zdobyli ją i zniszczyli wikingowie, została potem odbudowana przez Normanów – do dziś zachowało się wiele z tej XI-wiecznej budowli. Zamek, który stał się jeszcze w XI wieku własnością monarchy brytyjskiego (wyrok odsiadywał tam król Szkotów – Dawid II), przez wieki zmieniał właścicieli i niszczał, w końcu jego renowację przeprowadził William Armstrong, bogaty przemysłowiec z czasów wiktoriańskich. Wydał na remonty milion ówczesnych funtów, zamontował między innymi centralne ogrzewanie i klimatyzację, niestety, sam nie doczekał końca prac... Do jego potomków Bamburgh należy zresztą do dziś, ale jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach 10-17. Warto tam zajrzeć, bowiem zbudowana na bazaltowej skale, wznosząca się na 45 metrów ponad ziemię warownia robi ogromne wrażenie, tym bardziej, że leży nieopodal przepięknej piaszczystej plaży. Często odbywają się tam tematyczne pikniki historyczne, koncerty, a nawet... warsztaty łowieckie.
Zamek w Bamburgh to jedno z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Wielkiej Brytanii. Jednym z tutejszych znalezisk jest tak zwany „miecz z Bamburgh” z VII wieku. Znalazł go archeolog Brian Hope-Taylor, ale przed śmiercią nie zdążył go dokładnie zbadać i opisać. Miecz schował na strychu. Kiedy zmarł, sprzątający dom postanowili go wyrzucić, traktując jako zardzewiałe żelastwo. Szczęśliwie do posiadłości archeologa przyjechali jego studenci, zwabieni wyprzedażą książek z biblioteki badacza, i rozpoznali, że to wartościowy artefakt. Badania wykazały, że to jedyny w Wielkiej Brytanii miecz wykonany techniką pattern-welding (po polsku zwanej dziwerowaniem), przypominającej techniki wykonywania stali damasceńskiej. Co więcej, w technice tej używa się czterech warstw, a w „mieczu z Bamburgh” jest ich sześć – to jedyny taki eksponat na świecie. Miecze dziwerowane były ogromną rzadkością, a ich ceny zwalały z nóg. Ten wykonany był z całą pewnością dla jakiegoś anglosaskiego władcy. Prace i odkrycia w Bamburgh trwają zresztą cały czas – w 2011 roku odkopano na przykład pierwszy fragment głównej komnaty tej warowni.
Tak stary zamek musi być rzecz jasna pełen legend. Wśród nich jest chociażby ta o wizycie sir Lancelota (w poezji romantycznej występował zresztą nawet jako siedziba tegoż rycerza) czy o kradzieży głowy św. Oswalda. Do tego dochodzi wałęsający się po murach poczet duchów, na czele z Różową Damą, Zieloną Jane czy dr Johnem Sherpem. Bamburgh swym położeniem przypomina trochę nasz Wawel (co prawda jest morze, a nie rzeka...), ma nawet swego smoka. A raczej smoczycę o imieniu Laidley Wyrme, bowiem mowa o zaklętej przez czarownicę Behoc córce króla Idy, którą odczarował potem pocałunkiem jej brat. Zła czarownica trafiła z dożywotnim wyrokiem do studni na zamkowym dziedzińcu, podobno jednak co siedem lat udaje się jej choć na jeden dzień czmychnąć ze swego więzienia.
Bamburgh śmiało można nazwać ulubieńcem ekip filmowych. Na ekranie zadebiutował prawdopodobnie w 1927 roku w filmie „Huntingtower”, potem miał okazję być plenerem między innymi dla kontrowersyjnych „Diabłów” Kena Russella, „Marii, królowej Szkotów”, „Ivanhoe”, serialu „Robin z Sherwood” (tak, tego z Michaelem Praedem) czy „Elizabeth” z Cate Blanchett. Moda nie mija: już niedługo zobaczymy go w kinach w nowej produkcji o przygodach Indiany Jonesa. Jest w tej filmowej miłości do Bamburgha i polski ślad – to tutaj zdjęcia do swej „Tragedii Makbeta” kręcił Roman Polański.
Top: David Esser / Shutterstock.com

Gatunek: Dramat, Historyczny
Czas trwania: 59 min.
Scenariusz: Stephen Butchard i inni
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 2015