W świecie griszów
Pojawienie się serialu opartego na uniwersum griszów przyczyniło się do powstania słowników i map związanych z tamtejszym światem. Tym bardziej, że jest on bardzo różnorodny i w dużej mierze wzorowany na autentycznych historycznych krainach, zwyczajach, strojach. Przejrzyjmy więc fikcyjne krainy, które pojawiają się na ekranie.
1. Ravka – tam rozgrywa się największa część opowieści. To monarchia, której bronią dwie armie, jedną tworzą zwykli żołnierze, drugą czarodziejscy griszowie. Ravka, jeśli chodzi o stroje, zwyczaje czy język, wzorowana jest na carskiej Rosji (zobaczymy tutaj elementy charakterystyczne dla końca wieku XVIII, ale i lat 80. XIX wieku). Stolicą Ravki jest Os Alta. To tam żyje najwięcej griszów, którzy na przełomie wieków awansowali z pozycji wyrzutów do wyższej klasy społecznej w kraju. Ravka jest przecięta przez Fałdę Cienia, stworzoną magią Czarnego Heretyka – mroczną krainę pozbawioną światła zamieszkują różne krwiożercze stworzenia. Od Fjerdy oddziela ją mroźna Tsibeya (skojarzenia z Syberią pewnie są jak najbardziej na miejscu).
2. Fjerda – to kraina leżąca na północ od Ravki, wzorowana na Skandynawii. Jej stolicą jest Djerholm. Mieszkańcy Fjerdy są zagorzałymi wrogami griszów, których utożsamiają z demonami i siłami zła. To naród bardzo religijny (czczą drzewa, w szczególności jesiony, przez które przemawia bóg Djel) i konserwatywny – podział ról według płci jest wyraźny, to mężczyźni są czynni, kobiety bierne.
3. Shu Han – kraina na południe od Ravki, tam urodziła się serialowa Alina (w powieściach jej powiązania z Shu Han nie są tak duże). To kraj mędrców, filozofów i znakomitych inżynierów, wzorowany na starożytnych Chinach i Mongolii. Shu Han od wieków jest monarchią, zawsze rządzi tam królowa. To generalnie kraj wrogi Ravce – na szczęście na granicy są wielkie góry – w dodatku wiele pochodzących stamtąd nowinek, jak narkotyk jurda parem, przynosi więcej szkód niż pożytku.
4. Kercz – kraj na wyspie, ze stolicą w Ketterdam (do Kerczu należą także Kolonie Południowe). Tam mieszka Kaz Brekker, a także gang Wron. Ceni się tutaj przede wszystkim handel i pieniądze. Bóg handlu Ghezen jest zresztą najważniejszy w kerczeńskim panteonie. Kercz generalnie wzorowany jest na XVIII-wiecznej Holandii i jej zamorskich terytoriach, ale znajdziemy też wiele nawiązań architektonicznych do dawnego Londynu czy Nowego Jorku.
5. Nowyj Zem – duży kraj leżący za morzem, ewidentnie wzorowany na Stanach Zjednoczonych i Australii. Leży daleko, więc omijają go konflikty, a naród rozwija się prężnie, chętnie przyjmując wszystkich tych, którzy uciekają przed prześladowaniami (w tym także griszów). To kraj ludzi uczciwych, pracowitych i prostolinijnych (w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że autorka powieści dorastała i mieszka właśnie w USA, ma obywatelstwo amerykańskie).
6. Wędrująca Wyspa – kraina leżąca na północ od Nowyj Zem, bardzo mało poznana, rządzona rzekomo przez wojsko, w której podobno przetrwały dawne krwawe rytuały, związane chociażby z piciem krwi griszów. Jako że jej mieszkańcy charakteryzują się bladą cerą i rudymi włosami, a sami nazywają się Kaelish, można stwierdzić, że Wędrująca Wyspa to odpowiednik Irlandii.

Gatunek: Sci-Fi i Fantasy
Czas trwania: 55 min.
Reżyseria: Lee Toland Krieger, Dan Liu, Mairzee Almas, Jeremy Webb
Produkcja: USA
Premiera: 23 kwietnia 2021