Fot: Eugene Powers / Shutterstock.com

Cobra Kai


10 głosy
Cobra Kai
Oceń film
4.70

Uniwersum Karate Kida

Scenariusz serialu „Cobra Kai” jest oczywiście pomyślany w taki sposób, aby był czytelny również dla młodych osób, które nie zetknęły się z oryginalnym „Karate Kidem”, niemniej o wiele większą frajdę z oglądania będą mieli ci, którzy ów hit, a także jego kontynuacje, znają. Część aktorów powtarza swoje role, pojawia się wiele nawiązań, które, wyłapywane przez fanów, mogą być dodatkowymi smaczkami podczas oglądania. Kultowy „Karate Kid” rozrósł się już w prawdziwe uniwersum (nazywane czasem uniwersum pana Miyagi), w którym oprócz pozycji kinowych pojawiły się gry i animacja. Oto krótki przewodnik po wcześniejszych pozycjach związanych z „Cobra Kai”:


1.     „Karate Kid”: wyreżyserowany w 1984 roku przez Johna G. Avildsena. Głównym bohaterem jest Daniel LaRusso, który przeprowadza się z matką do Los Angeles. Poznaje tam dziewczynę, Ali Mills, przez co naraża się jej trenującemu karate chłopakowi Johnny'emu Lawrence'owi. Po solidnym laniu Daniel postanawia zacząć trenować sztuki walki, jednak nie może uczęszczać do dojo, gdyż tam ćwiczy Johnny. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi mu podstarzały mistrz – pan Miyagi, który zaczyna osobiście trenować z chłopakiem.
Pat Morita, grający Kesuke Miyagi'ego, był za swą rolę nominowany do Oscara, a sam film, który kosztował skromne 8 milionów dolarów, zarobił blisko 100 milionów. „Karate Kid” zapoczątkował w USA szaloną modę na sztuki walki i całkowicie zmienił ich postrzeganie w popkulturze.


2.     „Karate Kid II”: ponownie na reżyserskim stołku zasiadł Avildsen, film miał premierę w 1986 roku. To bezpośrednia kontynuacja „jedynki”. Tym razem Daniel towarzyszy panu Miyagi w podróży na jego rodzinną Okinawę, gdzie jego mistrz jedzie odwiedzić umierającego ojca. Daniel zakochuje się tam w Kumiko, a naraża Sato, synowi dawnego wroga pana Miyagi. W „Cobra Kai” pojawia się sporo nawiązań do tej japońskiej podróży.
Sam film zebrał mieszane recenzje, choć i tu była nominacja do Oscara, tym razem dla najlepszej oryginalnej piosenki „Glory Of Love”, zaś zyski były nawet wyższe niż w oryginale.


3.     „Karate Kid III”: Avildsen po raz trzeci, tym razem w 1989 roku. Po powrocie z Japonii Daniel dostaje propozycję udziału w wielkim turnieju. Wbrew radom pana Miyagi zaczyna uczęszczać do konkurencyjnej szkoły walki, prowadzonej przez niecnego Terry'ego Silvera.
Tym razem zamiast nominacji do Oscarów były te do Złotych Malin, dla najgorszej produkcji roku – i to aż w 5 kategoriach... Publika także nie dopisała i wydawało się, że seria zakończy żywot jako trylogia.


4.     „Karate Kid IV: Mistrz i uczennica”: minęło kolejnych 5 lat, a Avildsena zastąpił Christopher Cain. Główną bohaterką jest zbuntowana dziewczyna, Julie Pierce, którą na prośbę jej babci zaczyna trenować pan Miyagi. W tle pojawia się, jak zawsze, konflikt wywołany zazdrością, a także buddyjski klasztor.
W roli Julie wystąpiła późniejsza laureatka Oscarów – Hilary Swank. Bez Daniela i Johnny'ego film nie zyskał aprobaty widzów, ledwo zwrócił się w box-office'owych notowaniach.


5.     „Karate Kid”: rok 2010 i Harald Zwart jako reżyser. Pana Miyagi zastąpił pan Han, a Pata Moritę sam Jackie Chan. Fabuła w zasadzie pokrywa się z oryginałem, z tym że bohater – Dre – jest czarnoskóry, a akcja toczy się w Chinach. Są jednak prześladowcy, stary mistrz, żmudne treningi i ostateczna rozprawa na turnieju... kung fu (w końcu była to amerykańsko-chińska koprodukcja).
Sukces finansowy był, posypały się nagrody w kategoriach filmów dla młodzieży, a i oceny znacząco się podniosły. W Chinach film nosił tytuł „Gongfu Meng”, czyli mniej więcej „Marzenie o kung-fu”


Tyle jeśli chodzi o filmy fabularne, nie były one jednak jedyne.


6.     „Karate Kid”: tym razem nie fabuła, ale animacja NBC z 1989 roku. Powstało 13 odcinków – jeden sezon – które można wyszperać w Internecie, ale czy warto? Co prawda jest i Daniel, i pan Miyagi, pod którego głos podkłada Morita, ale kreska jest toporna, a fabuła w każdym odcinku niemal identyczna, kręcąca się wokół odzyskania przez bohaterów pagody z tajemniczymi mocami (na szczęście przynajmniej podróżują w tym celu po całym świecie).


7.     Cała seria gier: „The Karate Kid Part II: The Computer Game” z 1986 roku (prosta bijatyka na Atari i Amigę), „The Karate Kid” z 1987 roku (oparta na dwóch pierwszych częściach filmu), „Cobra Kai: The Karate Kid Saga Continues” z 2020 roku i wreszcie mobilna „Cobra Kai: Card Fighter” z roku 2021.


8.     „It's Karate Kid! The Musical”: tak, off-broadwayowski musical z Danielem, Johnnym i panem Miyagim w rolach głównych! Przedstawienie, luźno inspirowane „jedynką”, miało premierę w 2004 roku.


Na koniec trzeba jeszcze powiedzieć słówko o Chinach. Otóż żaden z filmów serii (poza tym z 2010 roku) nie doczekał się tam oficjalnej premiery. Był wszak „zgniły” zachód, a na dodatek japońska sztuka walki i japoński sensei... W 2021 roku pojawiły się jednak informacje, że w Państwie Środka powstanie nowa wersja „Karate Kid” z 2010 roku – produkcja będzie wyłącznie chińska, bez Jackie Chana, i oczywiście będzie miała kung-fu, a nie karate w tytule...


 


Top: Eugene Powers / Shutterstock.com
Pełny artykuł »
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 30 min.
Reżyseria: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg i inni
Scenariusz: Josh Heald, Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg i inni
Produkcja: USA
Premiera: 2018

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne