Fot: Shutterstock

Peaky Blinders


28 głosy
Peaky Blinders
Oceń film
4.89

Prawdziwi Peaky Blinders

Peaky Blinders istnieli rzeczywiście. Byli ulicznym gangiem z Birmingham, działającym od lat 80. XIX wieku do mniej więcej roku 1910, a ich „złoty wiek” przypadał na lata 90. XIX wieku. Dość powiedzieć, że w 1898 roku grupa dokonała 623 ataków na policjantów, a w całym mieście służyło 700 stróżów prawa... Nazwa gangu po raz pierwszy w prasie pojawiła się w marcu 1890 roku, opisano tam pobicie niejakiego George'a Eastwooda przez trzech identycznie ubranych gangsterów (mieli ważki powód, otóż Eastwood zażyczył sobie w pubie... bezalkoholowego piwa!). Powstali w dzielnicy Small Heath, a za ich założyciela uważa się Thomasa Mucklowa. Rekrutowali się ze środowisk robotniczych, zajmowali się głównie rabunkami, wymuszaniem haraczy i nielegalnymi zakładami bukmacherskimi. Wszyscy członkowie gangu mieli taki sam strój, z charakterystycznymi kaszkietami z daszkiem, do tego spodnie dzwony, skórzane buty, jedwabne szale, koszule i płaszcze z klapami. Wszystkie ubrania były szyte na miarę, co było w tamtych czasach ewenementem na skalę światową jeśli chodzi o grupy przestępcze.


Etymologia nazwy w obiegowej opinii odnosi się do żyletek wszytych w kaszkiety, których używano potem do walki i zaskoczenia przeciwnika. Historycy udowodnili jednak, że to coś na kształt miejskiej legendy, która utrwaliła się już po zakończeniu działalności gangu, mniej więcej w latach 30. – Gillette pierwsze żyletki zaczęło produkować w Anglii dopiero w 1908 roku (w USA 5 lat wcześniej), był to towar bardzo luksusowy i jest praktycznie niemożliwe, żeby był wykorzystywany w taki sposób. Słowo „blinders” w używanym do dziś slangu z Birmingham oznacza eleganta, a więc „peaky blinders” można przetłumaczyć jako „szczyt elegancji”: nazwa odnosiłaby się do jednolitych, wymuskanych i przyciągających wzrok strojów gangsterów. Według innej teorii nazwa wiąże się z tym, że podczas napadów zachodzili ofiary od tyłu i zaciągali im na oczy kapelusze, by nie zostać potem rozpoznanym (wtedy „blinders” pochodziłoby od „blind” – „ślepy, oślepić”). Jest i trzecia teoria – Peaky Blinders nosili swe kaszkiety na bakier, tak, by zasłaniały jedno oko: „peaky” odnosiłoby się wówczas do przekrzywionego szczytu nakrycia głowy, a „blinders” do zakrytego oka.


Blindersi trzęśli miastem do roku 1905, potem ich siła zaczęła słabnąć, głównie za sprawą zwiększonej liczby funkcjonariuszy, a i też zmian zachodzących w strukturach społecznych Birmingham. Koniec nastąpił w 1910 roku, kiedy to wojnę wypowiedział im – gdy próbowali przejąć zakłady bukmacherskie związane z wyścigami konnymi – gang Birmingham Boys, którego szefem był Billy Kimber, wywodzący się zresztą z Peaky Blinders. Birmingham Boys pokonali resztkę Blindersów i w dużej mierze wchłonęli ich do swoich struktur.


Top: Shutterstock
Pełny artykuł »
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat, Historyczny, Kryminał
Czas trwania: 60 min.
Scenariusz: Steven Knight
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 2013

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne