Prawdziwa Czarna lista
Grany przez Jamesa Spadera Raymond „Red” Reddington to topowa postać z tytułowej czarnej listy najbardziej poszukiwanych uciekinierów FBI. Oczywiście lista taka rzeczywiście istnieje, za jej pomysłodawcę uważa się szefa FBI J. Edgara Hoovera, który na pomysł jej utworzenia miał wpaść w 1949 roku. Lista powstała już rok później, a jako pierwszy znalazł się na niej Thomas J. Holden, gangster z gangu Holden-Keating. Ogólnie rzecz biorąc, z listy przestępca może zostać usunięty tylko wówczas, gdy zostanie schwytany lub umrze, w sporadycznych przypadkach, gdy uzna się go już za niestanowiącego większego niebezpieczeństwa, ale tych ostatnich przypadków było w historii zaledwie 11. Na liście znajduje się 10 nazwisk, choć kilkakrotnie dopisywano tak zwany „numer jedenaście”.
Najdłużej na liście znajdował się Victor Manuel Gerena, rebeliant z walczącego o niepodległość Portoryko (traktowanego jako terytorium USA) ugrupowania Los Macheteros – Gerena był na niej 32 lata (dziś prawdopodobnie mieszka na Kubie, jest więc nieosiągalny dla FBI). Dla odmiany najkrócej na liście widniało nazwisko Billie'ego Austina Bryanta, który już 2 godziny po publikacji został aresztowany za podwójne zabójstwo. Tytułem najstarszego na liście cieszy się Eugene Palmer, który został na niej umieszczony w wieku 80 lat za zabicie synowej; po 3 latach wypadł z listy, choć wciąż jest poszukiwany.
Według stanu z 20 lipca 2022 roku na liście w sumie widniały nazwiska 528 ściganych. Zdecydowanie nie działa tu równouprawnienie, bowiem tylko 11 z nich to kobiety... Skuteczność w ich tropieniu i aresztowaniu jest niezwykle wysoka – taki los spotkał aż 492 z nich, w tym w 163 przypadkach pomogli zwykli ludzie, którzy skojarzyli przestępcę ze zdjęciem z listy. Nie ma się zresztą co dziwić, nagrody za pomoc w ujęciu są niebagatelne: minimalną kwotą jest 100 tysięcy dolarów. Sumy zazwyczaj są dużo wyższe, dla przykładu do niedawna rekordowa nagroda wynosiła 20 milionów „zielonych”. Na tyle wyceniono Rafaela „Rafę” Caro Quintero, schwytanego 15 lipca bieżącego roku w Meksyku – tak, to właśnie on jest jednym z głównych bohaterów serialu „Narcos: Meksyk”.
