Nie Czerwony, a Biały
Wielu fanów zastanawiało się, czy scenariusz „Czarnej listy” oparto na prawdziwych wydarzeniach. Otóż w pewnej mierze tak, co potwierdził producent wykonawczy John Eisendrath. Pierwowzorem Raymonda „Reda” Reddingtona był mianowicie James Joseph „Whitey” Bulger Jr. Ten urodzony w 1929 roku przestępca o irlandzkich korzeniach kierował gangiem Winter Hill w Somerville (nieopodal Bostonu), w stanie Massachusetts. FBI ścigało go przez 16 lat, oskarżając między innymi o 19 zabójstw. Ostatecznie został aresztowany w 2011 roku. FBI jednak ujawniło, że tak naprawdę między 1975 a 1994 rokiem był informatorem na usługach agencji! Donosił głównie na konkurencję, w zamian za co stróże prawa przymykali oko na wiele spraw związanych z Winter Hill (media informowały o tym regularnie od 1997 roku)...
W 1994 roku miał zaprzestać współpracy z agencją, dostał się wówczas na listę 10 najbardziej ściganych przestępców FBI, zajmując na niej drugie miejsce za samym Osamą bin Ladenem. W 2013 roku rozpoczął się jego proces, udowodniono mu 31 przestępstw, w tym 11 zabójstw, za co dostał podwójne dożywocie i pięć lat na dokładkę (ciekawe, nawiasem mówiąc, jak Amerykanie egzekwują to ostatnie...). Osadzono go w więzieniu Coleman II na Florydzie, potem przenoszono kilka razy. Ostatnim jego przystankiem okazało się więzienie w Hazelton, gdzie już kilka godzin po przybyciu został pobity na śmierć – miał wtedy 89 lat i poruszał się już wyłącznie na wózku.
Wiadomo, że Bulger nie znosił swego pseudonimu „Whitey”, czyli „Biały/Białas”, który nadała mu policja na początku jego przestępczej kariery ze względu na bardzo jasne włosy (a zaczynał wcześnie, pierwszy raz aresztowano go za kradzież w wieku 14 lat). Sam wolał, gdy nazywano go Jim, Jimmy lub Boots. Ostatni przydomek zawdzięcza swym ulubionym wysokim kowbojskim butom, w których nosił zawsze nóż sprężynowy. Był przez 4 lata w siłach powietrznych USA (z przerwami na odsiadki w wojskowym więzieniu za bójki i napady...), w 1956 roku podobno brał udział w programie MK-ULTRA, podczas którego CIA testowało na więźniach-ochotnikach leki pozwalające kontrolować umysł. Odsiedział też pewien czas w najsłynniejszym amerykańskim więzieniu Alcatraz.
Wiadomo, że był zagorzałym rasistą i w latach 70. walczył o to, by w szkołach nie została wprowadzona desegregacja rasowa – w tym celu, aby zastraszyć sędziów, podpalił nawet szkołę podstawową w Wellesley. W czasie The Troubles czynnie wspierał IRA, wysyłając do Irlandii broń i materiały wybuchowe. Gdy był już ścigany po 1994 roku, nie siedział w ukryciu, a często podróżował. FBI robiło na niego obławy na przykład w księgarniach i bibliotekach (kochał czytać), a nawet w Normandii, na obchodach 60. rocznicy lądowania aliantów (był też zagorzałym miłośnikiem historii wojennej). Zadenuncjowała go... Miss Islandii z 1974 roku, Anna Björnsdottir.
Życiorys rzeczywiście na gotowy scenariusz filmowy... Zresztą inspirował nie tylko twórców „Czarnej listy”. To na nim w dużej mierze wzorowano postać Franka Costello z „Infiltracji” (w tej roli Jack Nicholson) czy główną postać Michaela z serialu „Brotherhood” (grał go Jason Isaacs).
