Gra w kalmara - nie dla dzieci
Scenariusz „Squid Game” oparto co prawda na grze dla dzieci, ale sam serial jest jak najbardziej przeznaczony dla widzów starszych. Już Hwang Dong-hyuk, twórca serii, wspominał, że „gra w kalmara” była według niego najbardziej agresywną ze znanych mu w dzieciństwie gier. Tymczasem z całego świata dobiegają niepokojące informacje o dzieciach, nierzadko w wieku 7-10 lat, które odtwarzają zasady gry, posuwając się nieraz do brutalnego traktowania współgrających. W dodatku, poza epatowaniem przemocą, „Squid Game” stawia na pierwszym miejscu rywalizację, a nie współpracę: wygrasz albo zginiesz (w wersji dziecięcej będziesz frajerem/pośmiewiskiem). Popularność w takiej grupie wiekowej dziwić nie powinna – ukazało się mnóstwo gadżetów związanych z serialem, a stroje uczestników gry były prawdziwym przebojem wśród halloweenowych przebierańców (w okolicach Nowego Jorku kilka szkół kategorycznie zakazało zakładania strojów serialowych na balach przebierańców i podczas Halloween). Na dodatek serial lansują też liczne nagrania znanych youtuberów, chociażby członków popularnej wśród młodzieży Ekipy.
Gra prosta, ale kontrowersyjna
Symbole w „Squid Game” są bardzo proste, zrozumiałe dla każdego, łatwe do samodzielnego wykonania – cóż trudnego w wykonaniu na przykład wizytówki z trójkątem, kwadratem lub kółkiem. Wyzwania dla grających także oparte są na uniwersalnych i w sumie prostych zabawach. W takiej sytuacji przeprowadzenie gry w warunkach szkolnych czy domowych jest banalnie proste. W wielu szkołach, także w Polsce, dyrekcje zakazały przynoszenia na teren placówek gadżetów związanych z serialem i organizowania zabaw nim inspirowanych. W brytyjskim Ilford szkoła skierowała do rodziców listy z prośbą o niewłączanie dzieciom serialu – na przerwach, a nawet w trakcie zajęć, spora część uczniów odtwarzała sceny z gier, udawała strzelanie do siebie, przegrani symulowali śmierć. W Kent szkoły zaczęły prowadzić specjalny program mający na celu uświadomienie dzieciom, że scenki na ekranie to tylko fikcja. Jak się okazuje, nie zawsze jest to tak postrzegane – w szkołach w Belgii i w Niemczech notowano już przypadki pobicia grających przez „strażników”... W kanadyjskiej prowincji Quebec zanotowano przypadki traumy u młodszych dzieci, które widziały starszych i rówieśników bawiących się „w kalmary” i udających śmierć. W szkole w Lincoln w Wielkiej Brytanii nauczycielka podsłuchała rozmowę o brutalnych scenach z serialu – problem w tym, że dysputę prowadziły sześciolatki...
Squid Game - na czym polega ?
Czym jest gra, która stała się inspiracją dla serialu? To koreańska gra strategiczna nosząca tam nazwę ojingeo. Zawsze grają dwie drużyny, a plansza do gry przypomina kalmara lub ośmiornicę. W skrócie można powiedzieć, że to bardziej brutalna wersja gry w klasy, która swą popularność święciła w Korei w latach 70/80. XX wieku. Cele gry mogą być dwa: albo jedna drużyna atakuje drugą, by osiągnąć jakiś konkretny cel (druga ma to uniemożliwić, wygra, gdy z gry wyeliminuje wszystkich przeciwników), albo też obie drużyny atakują się nawzajem, grając „na wyniszczenie”. Na narysowanej, najczęściej na ziemi, planszy są dwa „domy” lub „bazy”, jeden należy do drużyny ofensywnej, drugi defensywnej. Pomiędzy nimi są jeszcze przestrzenie „neutralne”. Gracze ofensywni mają dotrzeć do domu defensywnych i wrócić lub dojść do ustalonego miejsca w „głowie kalmara”(skacząc na jednej nodze, a jeśli dostaną się do wewnątrz, już na dwóch). Defensywni, poruszając się na dwóch nogach, spychają ich poza wyznaczone linie. Wypchnięty – lub popełniający błąd, typu skok na dwóch nogach, gdy było to zakazane – odpada z dalszej gry. Gra w różnych regionach Korei była znana pod kilkoma odmiennymi nazwami i różniła się pewnymi detalami.
Top: Shutterstock

Gatunek: Sensacyjny, Dramat
Czas trwania: 60 min.
Reżyseria: Dong-hyuk Hwang
Scenariusz: Dong-hyuk Hwang
Produkcja: Korea Południowa
Premiera: 2021